event burgee venue burgee

Corby 3 Race Series / Locke Trophy 2

Emsworth Sailing Club & Emsworth Slipper Sailing Club

Results are final as of 21:21 on May 16, 2021

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st LASER 216001 Patrick Bonner   ESC 1100 1.0 1.0 (2.0) 4.0 2.0
2nd RS AERO 7 3656 Mark Riddington   ESSC 1065 2.0 (3.0) 1.0 6.0 3.0
3rd DEVOTI D-ZERO 66 Dave Valentine   ESSC 1029 3.0 (9.0) 4.0 16.0 7.0
4th LASER RADIAL 177910 Sam Bradshaw   ESC 1147 6.0 2.0 (18.0 dnf) 26.0 8.0
5th RS AERO 7 2577 Mark Stubbings   ESC 1065 4.0 4.0 (6.0) 14.0 8.0
6th RS 400 964 Ben Townsend Harry Dinnage ESC 942 (8.5) 6.0 3.0 17.5 9.0
7th CONTENDER 693 David Patterson   ESC 969 (7.0) 5.0 5.0 17.0 10.0
8th RS VISION 256 Jonathan Field Peggy Field ESC 1137 (10.0) 7.0 8.0 25.0 15.0
9th RS AERO 9 1078 Tom Kennedy   ESSC 1014 8.5 8.0 (18.0 dnf) 34.5 16.5
10th RS 400 1062 Simon Townsend Sara Townsend ESC 942 (18.0 dnf) 11.0 7.0 36.0 18.0
11th RS AERO 7 1818 Lester Korzilius   ESC 1065 11.0 10.0 (18.0 dnf) 39.0 21.0
12th RS AERO 7 3286 John Derbyshire   ESC 1065 5.0 (18.0 dnf) 18.0 dnf 41.0 23.0
13th RS 400 1384 Trevor Newley Martin Wilson ESC 942 (18.0 dns) 18.0 dns 18.0 dns 54.0 36.0
13th DEVOTI D-ZERO 311 Simon Boylin   ESSC 1029 (18.0 dns) 18.0 dns 18.0 dns 54.0 36.0
13th DEVOTI D-ZERO 186 Bob Jarvis   ESC 1029 (18.0 dns) 18.0 dns 18.0 dns 54.0 36.0
13th RS AERO 7 1956 Bruce Ramsay   ESC 1065 (18.0 dns) 18.0 dns 18.0 dns 54.0 36.0
13th FINN 8 Matt Johnston   ESSC 1049 (18.0 dns) 18.0 dns 18.0 dns 54.0 36.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 LASER 216001 Patrick Bonner   ESC 1100 18.11 0.16.32 1.0
2 RS AERO 7 3656 Mark Riddington   ESSC 1065 17.51 0.16.46 2.0
3 DEVOTI D-ZERO 66 Dave Valentine   ESSC 1029 17.21 0.16.52 3.0
4 RS AERO 7 2577 Mark Stubbings   ESC 1065 18.30 0.17.22 4.0
5 RS AERO 7 3286 John Derbyshire   ESC 1065 18.53 0.17.44 5.0
6 LASER RADIAL 177910 Sam Bradshaw   ESC 1147 20.24 0.17.47 6.0
7 CONTENDER 693 David Patterson   ESC 969 17.30 0.18.04 7.0
8 RS 400 964 Ben Townsend Harry Dinnage ESC 942 17.11 0.18.14 8.5
8 RS AERO 9 1078 Tom Kennedy   ESSC 1014 18.29 0.18.14 8.5
10 RS VISION 256 Jonathan Field Peggy Field ESC 1137 22.08 0.19.28 10.0
11 RS AERO 7 1818 Lester Korzilius   ESC 1065 20.47 0.19.31 11.0
12 RS 400 1062 Simon Townsend Sara Townsend ESC 942 dnf   18.0
12 RS 400 1384 Trevor Newley Martin Wilson ESC 942 dns   18.0
12 DEVOTI D-ZERO 311 Simon Boylin   ESSC 1029 dns   18.0
12 DEVOTI D-ZERO 186 Bob Jarvis   ESC 1029 dns   18.0
12 RS AERO 7 1956 Bruce Ramsay   ESC 1065 dns   18.0
12 FINN 8 Matt Johnston   ESSC 1049 dns   18.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 LASER 216001 Patrick Bonner   ESC 1100 17.40 0.16.04 1.0
2 LASER RADIAL 177910 Sam Bradshaw   ESC 1147 18.34 0.16.11 2.0
3 RS AERO 7 3656 Mark Riddington   ESSC 1065 17.32 0.16.28 3.0
4 RS AERO 7 2577 Mark Stubbings   ESC 1065 17.57 0.16.51 4.0
5 CONTENDER 693 David Patterson   ESC 969 16.30 0.17.02 5.0
6 RS 400 964 Ben Townsend Harry Dinnage ESC 942 16.08 0.17.08 6.0
7 RS VISION 256 Jonathan Field Peggy Field ESC 1137 19.45 0.17.22 7.0
8 RS AERO 9 1078 Tom Kennedy   ESSC 1014 17.58 0.17.43 8.0
9 DEVOTI D-ZERO 66 Dave Valentine   ESSC 1029 18.30 0.17.59 9.0
10 RS AERO 7 1818 Lester Korzilius   ESC 1065 19.10 0.18.00 10.0
11 RS 400 1062 Simon Townsend Sara Townsend ESC 942 17.35 0.18.40 11.0
12 RS AERO 7 3286 John Derbyshire   ESC 1065 dnf   18.0
12 RS 400 1384 Trevor Newley Martin Wilson ESC 942 dns   18.0
12 DEVOTI D-ZERO 311 Simon Boylin   ESSC 1029 dns   18.0
12 DEVOTI D-ZERO 186 Bob Jarvis   ESC 1029 dns   18.0
12 RS AERO 7 1956 Bruce Ramsay   ESC 1065 dns   18.0
12 FINN 8 Matt Johnston   ESSC 1049 dns   18.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 7 3656 Mark Riddington   ESSC 1065 16.03 0.15.04 1.0
2 LASER 216001 Patrick Bonner   ESC 1100 16.53 0.15.21 2.0
3 RS 400 964 Ben Townsend Harry Dinnage ESC 942 14.35 0.15.29 3.0
4 DEVOTI D-ZERO 66 Dave Valentine   ESSC 1029 16.07 0.15.40 4.0
5 CONTENDER 693 David Patterson   ESC 969 15.25 0.15.55 5.0
6 RS AERO 7 2577 Mark Stubbings   ESC 1065 17.04 0.16.02 6.0
7 RS 400 1062 Simon Townsend Sara Townsend ESC 942 15.22 0.16.19 7.0
8 RS VISION 256 Jonathan Field Peggy Field ESC 1137 19.41 0.17.19 8.0
9 LASER RADIAL 177910 Sam Bradshaw   ESC 1147 dnf   18.0
9 RS AERO 9 1078 Tom Kennedy   ESSC 1014 dnf   18.0
9 RS AERO 7 1818 Lester Korzilius   ESC 1065 dnf   18.0
9 RS AERO 7 3286 John Derbyshire   ESC 1065 dnf   18.0
9 RS 400 1384 Trevor Newley Martin Wilson ESC 942 dns   18.0
9 DEVOTI D-ZERO 311 Simon Boylin   ESSC 1029 dns   18.0
9 DEVOTI D-ZERO 186 Bob Jarvis   ESC 1029 dns   18.0
9 RS AERO 7 1956 Bruce Ramsay   ESC 1065 dns   18.0
9 FINN 8 Matt Johnston   ESSC 1049 dns   18.0

www.emsworthsc.org.uk/results/results-2021
sailing@emsworthsc.org.uk

www.emsworthslippersc.org.uk/results
dinghies@emsworthslippersc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com